Strona Główna BlogWywiady Label The Meaning Of Rave – wywiad

Label The Meaning Of Rave – wywiad

by Ania Roszak
0 komentarz

 

W piątek, 20-go września w poznańskim klubie Schron odbędzie się oficjalne release party, promujące zarówno powstanie labelu The Meaning Of Rave, jak i premierę pierwszej kompilacji wydanej w jego ramach. Na TMORVA001 znalazło się 12 różnorodnych utworów takich artystów, jak DYEN, NTBR, Jan Vercauteren czy WNDRLST, i każdy z nich prezentuje odmienny obraz tego, czym jest rave.

Dosłownie na dniach przed tak ważnym dla ekipy TMOR wydarzeniem Elektrowkręta miała okazję porozmawiać z Veronique i OBCDN o ich wydawnictwie, filozofii za nim stojącym oraz o tym, czego możemy się spodziewać po labelu w najbliższym czasie.

 

[ FOR ENGLISH VERSION PLEASE SCROLL DOWN ]

 

[Elektrowkręta]:  Dziękuję Weroniko i Domantasie jeszcze raz w imieniu swoim i Elektrowkręty za przyjęcie zaproszenia do wywiadu. Dziś chciałabym porozmawiać z Wami o labelu The Meaning Of Rave. Premiera pierwszej kompilacji TMOR, która jednocześnie stanowi datę rozpoczęcia Waszej działalności wydawniczej, przypada na 20-go września. To już niedługo! Czy jesteście podekscytowani nadchodzącymi wydarzeniami?

[The Meaning of Rave]:  Jasne, że tak! Oficjalny start labelu przewidziany jest na 20-tego września, ale samo przygotowanie wydawnictwa trwa już ponad pół roku.

 

 

Szykujemy także trasę promującą naszą kompilację i artystów na niej występujących – zaczynając od wrześniowego wydarzenia w poznańskim klubie Schron, przez Londyn i Corsica Studios, a następnie Szczecin i Wrocław. To wielka przyjemność dać szansę pokazać się tym niewątpliwym talentom oraz móc zaprezentować szerszej publice tych bardziej rozpoznawalnych.

Rzadkością są również kompilacje techno wydane na CD. W skrócie – dążymy do zrobienia czegoś naprawdę nieszablonowego. 

[Elektrowkręta]:  The Meaning Of Rave jest głównie kojarzone z popularnym cyklem imprez, organizowanych w dużych polskich miastach. Jak i kiedy pojawił się pomysł na założenie wytwórni/labelu? Czy był to naturalny proces dla ekipy The Meaning Of Rave, by jeszcze bardziej realizować się w działaniach związanych z muzyką elektroniczną? I czy nazwa labelu została wybrana ze względu na fakt, iż TMOR jest już znane i ugruntowane w polskim środowisku muzyki elektronicznej? Kto tak naprawdę stoi za labelem The Meaning Of Rave? I jak podzielone są między Wami obowiązki i zadania związane z jego działaniem? 

 

 

[The Meaning of Rave]:   Wszystko zaczęło się w Poznaniu.

Weronika jest mózgiem i inicjatorką całej koncepcji. Od jakiegoś czasu w Schronie organizowała imprezy, których celem było pokazanie publiczności innych odsłon techno. Nie zajęło dużo czasu, by ludzie poczuli zajawkę. Jeśli chodzi o Domantasa, który kryje się pod aliasem OBCDN, zajmuje się on takimi sprawami jak mastering, zarządzanie kolejnymi releasami i wszelkiej maści robotą papierkową. Pomysł na utworzenie labelu pojawił się spontanicznie. Znamy tak wielu ambitnych producentów i chcieliśmy zebrać ich doskonałą muzykę pod naszą marką. Każdy ma swoją własną definicję rave’u, więc jesteśmy zainteresowani eksperymentowaniem z różnymi artystami i różnorodną muzyką, a na samej kompilacji – osiągnięciem równowagi pomiędzy utworami już znanych producentów a nowych obiecujących twarzy.

Nasze codzienne obowiązki składają się na małe i duże zadania. Zarządzanie wszystkimi sprawami wymaga od nas ciągłej komunikacji ze sobą. Weronika jest Polką, a Domantas Litwinem, na szczęście bariera językowa nie stanowi dla nas problemu. We współpracy jesteśmy dla siebie doskonałą równowagą, jeśli chodzi o osobowości. Między jedną osobą aktywną i skorą do szybkiego działania i tą, która zastanowi się 99 razy zanim zdecyduje się na kolejny krok. Ta różnica charakterów bardzo dobrze się sprawdza, ponieważ wynika z niej wiele bardzo ciekawych dyskusji i pomysłów.

 

[Elektrowkręta]:  Jaki cel i/lub misja stoi za labelem The Meaning Of Rave? Czy są one związane z filozofią TMOR, że każdy ma swoją własną definicję rave’u? I czy to jest to, o co chcielibyscie propagować/promować swoim labelem?

 

[The Meaning of Rave]:  Chcielibyśmy uciec od typowych techno stereotypów. Sprawić, by to, co wypuszczamy, było na tyle zróżnicowane muzycznie, jak jest to możliwe – tak, by zaspokoić definicję rave’u każdego słuchacza. Głównie koncentrujemy się na undergroundowych artystach na wczesnych etapach rozwoju ich karier. Tych dążących do rozpoznawalności w szerszych kręgach. To piękne widzieć, że mają oni szansę podzielić się swoją wizją rave’u z pasją, z jaką my dzielimy się swoją.

 

 

[Elektrowkręta]:  Jak było to wspomniane wcześniej, pierwszym wydaniem pod labelem The Meaning Of Rave będzie kompilacja TMORVA001, która składa się z 12 kawałków, wśród których wymienić można między innymi NTBR, DYEN, Rephate. Każdy z utworów prezentuje inny styl i podejście do muzyki. Czy było trudno wybrać, które tracki powinny pojawić się na kompilacji i jak dużo ludzi było zaangażowanych w podjęcie decyzji? Co było kluczem?

 

[The Meaning of Rave]:  Weronika zajmuje się prawie całą pracą A&R (Artists and Repertoire – część wytwórni płytowej albo przedsiębiorstwa wydającego muzykę, która jest odpowiedzialna za odkrywanie talentów i nadzorowanie rozwoju nagrywających dla niej/niego artystów – przyp. tłum.), ale kluczowe i finalne decyzje są zawsze dokonywane po dyskusji, które kawałki są warte wydania. To nie jest tak trudne. Głównym pytaniem najczęściej zadawanym jest: „Zagrałbym/ zagrałabym to?”. Jest to podobne do wyboru utworu do swojego seta – selekcji. Czujesz to po paru sekundach, czasami dajesz temu więcej czasu, ale wiesz, czy coś współgra z Twoim sercem czy nie.

 

[Elektrowkręta]:  Biorąc pod uwagę Wasze osobiste preferencje, możecie podzielić się z nami, które kawałki z kompilacji należą do Waszych ulubionych?

 

[The Meaning of Rave]:  Dla OBCDN będą to kawałki: Fraktur, WNDRLST, Rephate, Absurd, Denizens, The Dag.
Dla Veronique: DYEN, NTBR, Jan Vercuteren i Chané. 

 

 

[Elektrowkręta]:  Poza wersją cyfrową jest możliwość zamówienia limitowanego TMORVA001 na CD. Dlaczego zdecydowaliście się wydać album na tym nośniku? Czy możecie nam powiedzieć więcej o CD? I kto stoi za grafiką/część wizualną, bo kompilacja w tej formie prezentuje się bardzo dobrze na wypuszczonych zdjęciach promocyjnych!

 

[The Meaning of Rave]:  Co do grafiki użytej do kompilacji, chcieliśmy, żeby zwracała uwagę tak, jak dzieje się to z całą koncepcją graficzną odnosząca się do stylu Terry’ego Guillaume. Szukaliśmy grafika, który stworzyłby dla nas kolaż i w ten sposób poznaliśmy Aldonę Weicher. Jej prace są zdecydowanie bardzo profesjonalne.

Co do nośnika, format CD odszedł trochę do lamusa, bo teraz wszyscy wydają w wersji cyfrowej lub na winylach natomiast my chcieliśmy dotrzeć nie tylko do DJ-ów, ale i ludzi, którzy słuchają tego gatunku i chodzą na nasze wydarzenia. Kompilację wydaną na CD będzie można kupić podczas imprezy i schować do kieszeni albo zamówić online z dostawą za 3 EUR na cały świat.

Dodatkowo CD ma najlepszą jakość. Kasety budziły nasze wątpliwości co do trwałości, a winyle są zbyt drogie dla nowicjuszy. Postanowiliśmy zatem, że CD będzie najlepszą opcją biorąc pod uwagę czynniki takie, jak nostalgia i jakość.

 

[Elektrowkręta]:  20-go września, w dzień premiery kompilacji, w poznańskim klubie Schron odbędzie się oficjalne release party. Możecie podzielić się z nami, dlaczego zdecydowaliście się na zorganizowanie tego wydarzenia właśnie tam i którzy artyści z albumu zagrają tej nocy? Czy możecie powiedzieć nam więcej o innych zaplanowanych eventach (w Polsce, jak również za granicą), promujących wydanie TMORVA001 i czy możemy spodziewać się ich jeszcze więcej w bliskiej przyszłości?

 

 

[The Meaning of Rave]:  The Meaning Of Rave narodził się właśnie w tym klubie niespełna 2 lata temu. 

Na naszą pierwszą imprezę promującą zaprosiliśmy Rephate z Portugalii i bardzo obiecującego Jan Varcauteren z Belgii. Wystąpimy tam również my, Veronique i OBCDN. Dwa dni później zagramy w Corsica Studios (Londyn) u boku Rephate i naszego ulubionego NTBR, który już grał dla nas w Poznaniu i był to świetny set. Trzecie wydarzenie odbędzie się 27-go września w Pokój (Szczecin). Pojemność klubu jest dość mała, więc zaprosiliśmy tylko WNDRLST i poza Veronique wystąpią: Persona z Poznania oraz nasz lokalny zawodnik – Dan. Czwarta z imprez będzie miała miejsce w Transformatorze (Wrocław). Jest to największe wydarzenie naszego polskiego tournée. Głównymi gośćmi będą: DYEN, NTBR i WNDRLST.

 

Organizujemy te eventy po to, żeby być blisko odbiorcy. Wiele labeli jest stricte cyfrowe i kładzie nacisk tylko na sprzedaż wersji cyfrowych. Ale my wierzymy, że wokół naszego labelu powinna utworzyć się społeczność, z którą będziemy mieli więcej bezpośredniego kontaktu. Główną koncepcją stojącą za line-up’ami jest promowanie artystów, których utwory pojawiły się na kompilacji, ale chcieliśmy również zaangażować w to wszystko bliskich przyjaciół labelu. Spodziewajcie się więcej naszych działań zarówno w Polsce, jak i zagranicznych showcase’ów!

 

[Elektrowkręta]:  Dziękujemy za rozmowę.

 

[The Meaning of Rave]:  Cała przyjemność po naszej stronie.

 

ENGLISH VERSION

 

 

[Elektrowkręta]: Dear Veronique and Domantas, allow me to thank you once again – personally and on behalf of Elektrowkręta for having a time to talk with me. The premiere of your first TMOR compilation album is set to 20th September. This is also an official start date of your label. Coming really soon! Are you both excited about the upcoming events?

 

[The Meaning of Rave]: We are super excited. Officially label kicks off that day, but it has been a long process. We are organizing promotional release tour for our artists starting from September in Poznań – Schron, two days later London – Corsica Studios, then Szczecin and Wrocław. It’s a great pleasure to let the yet not discovered talents to show themselves in action and also bring some well recognized names to the masses.

Also it’s been a while since anyone has seen a Techno compilation being released in CD format. So we are going for something really special and trying to get out of our comfort zone by releasing album in this format.

 

[Elektrowkręta]:  The Meaning of Rave is mostly associated with popular series of parties held in major polish cities. How and when the idea of founding a record label popped out? Has it been a natural process for The Meaning Of Rave crew to perform more electronic music related activities? And actually was the name for the label chosen due to TMOR being quite well known and established in polish electronic music environment? Who exactly stands behind The Meaning of Rave label? And how the responsibility and tasks are split between you, when it comes to the day-to-day business running?

 

 

[The Meaning of Rave]:  It’s all started in Poznan.

Weronika is the brain and the concept originator. She hosted parties at Schron for a while with a different approach to techno and it took not so long for people to start to feel this hype. As for Domantas, OBCDN, he takes care of all inner workings like mastering, managing releases and paperwork. The idea to make it a label was really spontaneous. We knew so many ambitious producers and we wanted to put all the good music under our mark. Everyone has their own meaning of rave so we were interested in experimenting with variety  of music and artists and having a good balance between already established producers and newcomers.

 

Our daily routine consist of small and big tasks. We actually work on it every hour. Managing all that stuff requires proper communication between us. Keeping in mind Weronika is Polish and Domantas is Lithuanian but a language barrier has never been a problem for us. We complete each other’s personalities; one, who is active and ready to take an immediate action and the other one who thinks 99 times before taking a next step. So the entire dynamics works out pretty well, because you can get a really interesting discussions going on.

 

[Elektrowkręta]:  Which goal and/or mission stands behind The Meaning Of Rave label? Are they related to TMOR philosophy that everyone has his own definition of rave? And that is what you would like to popularize/promote with your label?

 

[The Meaning of Rave]:  We’d like to step away from typical techno clichés and stereotypes. Make it as much musically diverse as possible to serve everyone’s definition of rave. Main focus is the early developing underground artists that are craving for recognition. We love to see them having a chance to share their definitions of raves as much as we do love to share ours.

 

 

[Elektrowkręta]:  First release on The Meaning of Rave label as mentioned before will be the compilation album TMORVA001, which contains 12 tracks of artists such as for example NTBR, Rephate or DYEN. Each of these tracks presents different style and approach to the music. Was it hard to select the tracks that should be included in the compilation and how many people have been involved in the process of making this decision? What was the key? 

 

[The Meaning of Rave]:  Weronika is pretty much doing all the A&R (Artists and Repertoire – the division of a record label or music publishing company that is responsible for talent scouting and overseeing the artistic development of recording artists  – TN) work but for the final decisions is always an open discussion, which track is worth releasing. It’s not hard, the main question usually is “would I play it or who wouldn’t?”. It is similar to choosing tracks to your own music selection, you can just feel it after only few seconds. Sometimes it requires more time, but you can feel if something appeals to you or if is doesn’t. 

 

[Elektrowkręta]:  Taking your personal tastes into account, can you share with us, which tracks from the compilation are your favorite ones?

 

[The Meaning of Rave]:  

For OBCDN it’s Fraktur, WNDRLST, Rephate, Absurd, Denizens, The Dag.
For Veronique it’s DYEN, NTBR, Jan Vercuteren and Chané. 

 

 

[Elektrowkręta]:  Except for digital version there is a possibility to order limited TMORVA001 on CD. Why have you decided to release compilation album in this physical medium? Can you tell us more about the CD itself? And who’s behind the graphics/visual part as the compilation album in this form looks really good on released promo photos!

 

[The Meaning of Rave]:  We wanted it to look very noticeable like our entire design concept which is referring to Terry Guillaume style. We were looking for a graphic designer who specializes in collages and this is how we found Aldona Weicher. Her works are definitely the most professional ones. 

CD is a forgotten format because now everybody is using digital or vinyl. We wanted to come up not only to DJs but to people who choose this genre and attend our events. They can buy it on the party and hide it to the pocket or order it online with shipping 3 EUR worldwide. 

CD is also a forgotten medium while it has best quality. Tape was a concern for quality and vinyl is too expensive for new comers so we decided that CD would be perfect nostalgia/quality balance.

 

[Elektrowkręta]:  On 20th September, on the compilation album’s premiere date, the official release party will be held in Poznan, Schron club. Can you share with us the reason, why you’ve decided to organize this event there and which artists from the album will play during that night? Can you also tell us more about other scheduled events promoting the release of TMORVA001 (held in Poland and also abroad) and can we expect even more to come?

 

 

[The Meaning of Rave]:  The Meaning Of Rave was actually born in this club almost 2 years ago. 

For first release party we have invited Rephate from Portugal and very promising Jan Vercauteren from Belgium. We, Veronique and OBCDN, will play there as well. Two days later we will perform in Corsica Studios (London) alongside with Rephate and our beloved NTBR, who already played for us in Poznan and smashed it ! Third Release party is on 27th September in club Pokój (Szczecin). Capacity of this club is quite limited so we invited only WNDRLST and except Veronique – Persona from Poznan and our local men – Dan. 

Fourth one will take place in Transformator (Wrocław). Definitely this will be the biggest party of our Poland tour. It was a secret till now, but here you go ! Main guests are DYEN, NTBR and WNDRLST. 

We are organizing such events, because we like to keep it real. Many labels stay digital and focus on digital sales only but we believe it has to be more face-to-face community label. Where like-minded people could gather to experience new meaning of rave. Main concept behind line ups is to keep parties for artists that released on VA, but we like to involve close label friends too. So expect some local action in Poland from us as well as abroad showcases. 

 

[Elektrowkręta]:  Thank you for the interview.

 

[The Meaning of Rave]:  Our pleasure.


Przydatne linki /Useful links:

Facebook: https://www.facebook.com/themeaningofrave

Bandcamp: https://themeaningofrave.bandcamp.com/

Soundcloud: https://soundcloud.com/themeaningofrave

 

Warto przeczytać

Zostaw Komentarz

%d bloggers like this: